Miljoenen jonge paling uitgezet in de randmeren

10 maart 2025 Redactie Food Dupan
NIEUWS | Afgelopen vrijdag is het seizoen voor de uitzet van jonge paling geopend. In een gezamenlijke inspanning, geleid door Stichting DUPAN in opdracht van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN), werden 2,5 miljoen glasaaltjes (jonge paling) uitgezet in de randmeren rond Flevoland. Deze actie levert een belangrijke bijdrage aan de groei van de palingstand.

Noodzaak

De glasaal, afkomstig uit de riviermondingen van Frankrijk, werd door stichting Duurzame Palingsector Nederland (DUPAN) in de haven van Huizen zorgvuldig geteld, gewogen en gecontroleerd op kwaliteit. Vervolgens werden de jonge palingen verspreid over het Gooimeer, de Veluwerandmeren en de Noordelijke randmeren. Deze uitzet is noodzakelijk omdat de Nederlandse kustgebieden voor de piepkleine visjes, die geboren worden in de Sargassozee, moeilijk doordringbaar zijn.

Het is een maatregel om het aantal paaiende volwassen palingen te vergroten en daarmee de aanwas van jongen. Het precieze effect staat niet vast, maar twee jaar na de start van de uitzettingen in 2011, in het kader van de Europese Aalverordening, vertoont het aantal jonge palingen aan de Europese kusten een positieve trend. Dit jaar maakt de Franse glasaalsector melding van een uitzonderlijk grote intrek van jonge paling.

Drie miljoen

Ook dit voorjaar worden er nog palingen uitgezet in een groot deel van de randmeren. In totaal zullen meer dan drie miljoen jonge palingen de natuur versterken. De gebieden voor deze herbevolking zijn geselecteerd door de overheid. Voor de jongen zijn het gezonde wateren om op te groeien. Eenmaal volwassen kunnen ze van daaruit onbelemmerd naar de Atlantische Oceaan zwemmen, om uiteindelijk in de Sargassozee voor nageslacht te zorgen.

Verantwoording 

De glasaal is afkomstig uit het Franse glasaalquotum en is SEG-gecertificeerd. De uitzet wordt mede mogelijk gemaakt door het Ministerie van LVVN. Voor de aankoop van glas- en pootaal is steun verleend vanuit het Europees Maritiem, Visserij en Aquacultuur Fonds (EMVAF). Het doel is om zodoende de uittrek van schieraal (volwassen palingen) te verhogen, conform de doelstellingen uit de Europese Aalverordening en de nationale implementatie daarvan via het Nederlandse Aalherstelplan.

 

Ook 2023 werden jonge palingen uitgezet in de randmeren.

Altijd op de hoogte blijven?