Deze kweekvis wordt volgens de podcast De Dag gezien als een mogelijke oplossing voor dierenleed en milieuschade. Maar tot het zover is, moet er nog veel gedaan worden voordat het kweekvis verkocht kan worden. De kweken bevatten nu zo’n 5 tot 15 miljoen cellen, maar een kilo kweekvis bevat ongeveer 2 tot 3 biljoen cellen.
Productie
Onderzoekers zijn momenteel aan het werken aan makreel, baars en inktvis. In het lab proberen zij voor elkaar te krijgen dat cellen blijven delen en dat ze aan elkaar blijven plakken, zodat hier een stukje kweekvis uitkomt. Hoogleraar bioprocestechnologie aan de WUR, René Wijffels vertelt in de podcast De Dag: “Cellen van inktvis groeien heel snel weer aan, dus dat is voor onze proeven heel gunstig.’’ In de toekomst hopen ze ook zalm en kabeljauw te kunnen kweken.
Hoge kosten
Een van de Nederlandse ontwikkelaars van labvlees ging kort geleden failliet. Wijffels vertelt dat het veel geld kost om llabgemaakt vlees of vis te ontwikkelen. Het helpt ook niet mee dat het in Europa nog verboden is om kweekvlees en -vis te verkopen. De procedure om deze goedkeuring te krijgen is erg lang. Ondanks deze belemmeringen denkt Wijffels dat ze in Wageningen binnen een à twee jaar een stukje kweekvis te creëren wat eetbaar is.
Bron: NOS